Komex Kościerzyna

DORADZTWO

PROJEKT

MONTAŻ

SERWIS

REKUPERACJA

DORADZTWO

Posiadamy bogaty wybór rekuperatorów różnych marek. Zapewniamy doradztwo w zakresie doboru central wentylacji mechanicznej dla budynków mieszkalnych oraz lokali użytkowych, montaż oraz kompleksową obsługę posprzedażową.

Rekuperatorem nazywamy mechaniczną centralę wentylacyjną, a więc urządzenie zarządzające wymianą powietrza między budynkiem a otoczeniem.

Decyzja o wyborze konkretnego typu centrali, zwłaszcza gdy rozważamy zakup rekuperatora z odzyskiem, powinna zostać podjęta już na etapie stawiania ścian i wylewania fundamentów budynku.

PROJEKTOWANIE

Aby tego uniknąć dobierając urządzenie do konkretnego budynku starajmy się, aby jego normalna praca mieściła się w zakresie od 55 do 70% maksymalnej pracy centrali, co w razie potrzeby umożliwi zwiększenie ilości powietrza wentylacyjnego i uzyskanie efektu przewietrzania.

Dodatkowym atutem powyższego rozwiązania jest cichsza praca centrali, oszczędność prądu oraz ciepła, które nie jest efektywnie odzyskiwane w warunkach maksymalnej pracy rekuperatora.

MONTAŻ

Wybierając rekuperator pamiętajmy, że ilość powietrza usuwanego z budynku musi być zapewniona wg normy. W przeciwnym razie nasz dom może paść ofiarą syndromu chorego budynku, a my będziemy cierpieć z powodu występowania przykrych dolegliwości związanych ze zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniach.

SERWIS

Rekuperacja / wentylacja z odzyskiem ciepła

Sprzedaż i montaż central wentylacyjnych producentów: Zehnder, Wanas, Wolf, Renovent, Brink, Aeris oraz systemowych produktów i osprzętu do wentylacji np. Pe-flex, wykonawstwo instalacji wentylacyjnych.

Działamy na obszarze miast: Gdańsk, Gdynia, Kościerzyna, Kartuz i okolic.

Serdecznie zapraszamy!

DOTACJA

Wysokość dofinansowania na rekupercję

W ramach programu Czyste powietrze, można uzyskać dofinansowanie na wykonanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperację). Jednak należy pamiętać, że dofinansowanie może dotyczyć tylko budynków istniejących. Jeśli chodzi o budynki nowe – nie ma niestety możliwości uzyskania dofinansowania na budynki nowe.

 • 30% kosztów kwalifikowanych (maks. 5 tys. zł) dla podstawowego poziomu finansowania
 • 60% kosztów kwalifikowanych (maks. 10 000 zł) dla podwyższonego poziomu finansowania.

Kto może się ubiegać o dofinanowanie?

Program Czyste powietrze skierowano do osób indywidualnych, czyli właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Należy pamiętać, że dofinansowanie ma formę dotacji lub dotacji z kredytem na spłatę kapitału. W celu złożenia wniosku należy udać się do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub do gminy. Jednak w tym przypadku gmina musi mieć odpowiednie porozumienie z WFOŚiGW. Program ma potrwać do jesieni 2029 roku, a konkretnie do 30 września, z tym że ostatnie umowy mają być podpisane do 31 grudnia 2027.

Wyznaczono dwa poziomy finansowania, zależnie od kryterium dochodowego:

 1. Poziom podstawowy – dla osób o dochodach rocznych nie przekraczających 100 000 zł rocznie.
 2. Poziom podwyższony – dotyczy osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:
  • 1 400 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym;
  • 1 960 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym (będzie obowiązywać po uchwaleniu ustaw przez Sejm).

Zmiany w programie Czyste powietrze przewidują również jeszcze jedną formę wsparcia – mianowicie dotację z programu Stop Smog. Jest to najwyższy poziom dofinansowania ponieważ wysokość dotacji może wynosić od 70% do 100%. Dotyczy przedsięwzięć niezbędnych do wymiany przestarzałego kotła czy termomodernizacji domów,  wraz z montażem dodatkowego elementu np. wentylacji mechanicznej. Dotacja jest skierowana właściwie wyłącznie do najmniej zamożnych i najbardziej potrzebujących wsparcia mieszkańców gmin.

rekuperacja

Rekuperacja – zalety

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jakie są najistotniejsze plusy takiej instalacji?

 • Świeże powietrze – rekuperacja to gwarancja świeżego powietrza 24h na dobę, o każdej porze roku. W domu, mieszkaniu, biurze zapanuje świeży, przyjemny zapach.
 • Duży komfort – w przypadku omawianej instalacji nie musimy otwierać okien lub drzwi, wyziębiać pomieszczenia, narażać się na przeciąg czy straty energii, znika też ryzyko, że do pomieszczenia dostaną się muchy, osy i inni nieproszeni goście.
 • Wyższa jakość powietrza – powietrze przepływa przez specjalny filtr, dzięki czemu jest oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
 • Oszczędność – opisywana instalacja z odzyskiem ciepła to sposób, by zminimalizować koszty ogrzewania i sporo zaoszczędzić. Z zanieczyszczonego, odprowadzanego na zewnątrz powietrza odzyskiwane jest ciepło.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu – udzielimy szczegółowych informacji i odpowiemy na każde z pytań.

ZAPYTAJ O REKUPERACJĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Salon Kominkowy "Komex" z siedzibą ul. Żurawinowa 61, 83-400 Kościerzyna.
  Więcej o ochronie danych osobowych

  Twoje dane są bezpieczne