Komex Kościerzyna

Jak sprawić, żeby ogrzewanie kominkiem było jak najbardziej efektywne?

DGP czyli dystrybucja gorącego powietrza.

W ostatnich latach popularność kominków stale rośnie – i to nie tylko ze względu na ich walory estetyczne. To także spora oszczędność dla portfela. Jak sprawić, żeby ogrzewanie kominkiem było jak najbardziej efektywne? Czy system DGP może przynieść prawdziwe oszczędności? Rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy najlepsze rozwiązania!

Jak działa dystrybucja gorącego powietrza?

Ogrzany wkład kominkowy, dzięki systemowi izolowanych przewodów lub kanałów, rozprowadza ciepło do pomieszczeń znajdujących się w budynku. Dystrybucja gorącego powietrza może odbywać się w sposób grawitacyjny lub wymuszony. Niewątpliwą zaletą pierwszego rozwiązania są względnie niskie koszty instalacji. Kominek DGP rozprowadzający ciepłe powietrze w sposób grawitacyjny jest także stosunkowo mało awaryjny, niestraszne mu więc przerwy w dostawie prądu lub zepsuty wentylator. Głównym ograniczeniem takiego rozwiązania jest to, że ciepło rozprowadzane w ten sposób nie dotrze do wszystkich pomieszczeń w budynku.

Jeżeli odległości od czopucha przekraczają 2 – 3 metry, przepływ gorącego powietrza za pomocą grawitacji może okazać się niewystarczający. W efekcie gorące powietrze nie dopłynie do wylotów oraz nie uzyska odpowiedniej prędkości. Warto rozważyć wtedy zastosowanie wymuszonego systemu dystrybucji gorącego powietrza. Za podstawę takiego systemu uznaje się aparat nawiewny (turbinę), który ma za zadanie zasysanie gorącego powietrza, które jest ogrzane przez wkład kominkowy a następnie jego tłoczenie do poszczególnych odnóg systemu.

a59_Felix_Amelia

Istotną rolę odgrywają specjalne rury zapewniające rozprowadzanie powietrza do pomieszczeń. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują przy tym prostokątne kanały o odpowiednich przekrojach i odporności termicznej. Ważne jest aby przewody łączące okap kominka z aparatem nawiewnym miały możliwie maksymalne przekroje. Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej kanałów minimalizuje się straty ciepła, eliminowane są zaburzenia strumienia powietrza oraz zapewnione jest tłumienie akustyczne instalacji grzewczej. Maksymalna odległość wylotów ciepłego powietrza od aparatu nawiewnego nie może przekraczać 10 m.

Jak wybrać kominek DGP?

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza może działać niezależnie od instalacji grzewczej lub z nią współpracować. W okresie wczesnej wiosny lub jesieni, gdy temperatury na zewnątrz wahają się w okolicach zera, ogrzewanie kominkiem z systemem DGP może jednak z powodzeniem całkowicie zastąpić instalację centralnego ogrzewania, przynosząc spore oszczędności. Kominek DGP może być wykorzystywany zarówno do codziennego użytku, jak i do ogrzewania sporadycznego (weekendowego lub sezonowego).

Kominek z systemem DGP, wykorzystującym obieg grawitacyjny, to rozwiązanie, które sprawdzi się w niewielkich domach jednorodzinnych. W domach o sporym metrażu warto zainwestować w instalację dystrybucji gorącego powietrza wykorzystującą obieg wymuszony, aby ogrzewanie kominkiem było jak najbardziej efektywne.
Wybierając wkład kominkowy DGP, zwróćmy uwagę, aby jego użytkowanie było jak najbardziej wygodne, bezpieczne i… opłacalne. Warto więc zainwestować we wkład o wysokiej sprawności, umożliwiający ręczną kontrolę procesu spalania oraz maksymalne wykorzystanie ciepła.

Kominek DGP nie zaburzy harmonii salonu, ponieważ instalacja rozprowadzająca ciepło do poszczególnych pomieszczeń jest niewidoczna. Najczęściej rury zostają ukryte w zabudowie budynku. Z tego względu decyzję o montażu kominka warto podjąć już na etapie projektowania domu.

a67_franek